Irak Türkmen Cephesinden DEAŞ'ın Mahmur Saldırısına İlişkin Açıklama

04 Ara 2021
125 kez

Irak Türkmen Cephesi, Mahmur İlçesinde Terör Örgütü DEAŞ'ın Düzenlediği Saldırıda 10 Peşmerge Ve 3 Sivilin Hayatını Kaybetmesinden Üzüntü Duyulduğunu Açıkladı.

Yayımlanan yazılı açıklamada, Musul kentinin Mahmur ilçesinde terör örgütü DEAŞ'ın saldırısı ve saldırıda ölenlerin olmasından dolayı üzüntü duyulduğu belirtildi.

Bu saldırıların önüne geçmek için bazı kentler arasındaki güvenlik boşluklarına izin verilmemesi gerektiği ifade edilen açıklamada, Irak federal gücüne önemli görev düştüğü ifade edildi.

Açıklamada, Diyala, Salahaddin, Kerkük ve Musul gibi kentler arasındaki güvenlik boşluklarının ortadan kaldırılmasının Irak ordusuyla peşmerge güçleri arasında kurulacak ortak güçle çözülmeyeceği kaydedildi.

Irak'ın Musul kentine bağlı Mahmur ilçesinde DEAŞ'ın dün düzenlediği saldırıda, 10'u IKBY'ye bağlı peşmerge, 3'ü sivil olmak üzere 13 kişi yaşamını yitirmişti.

- DEAŞ'ın kırsal bölgelerdeki saldırıları devam ediyor

DEAŞ'ın 27 Kasım'da Süleymaniye'nin Kifri ilçesinin Kuleco bölgesindeki saldırısında 5 peşmerge ölmüş, 4 peşmerge yaralanmıştı. Yaralananlardan durumu ağır olan 1 peşmergenin kurtarılamadığı açıklanmıştı.

Kifri ilçesine 29 Kasım'da düzenlenen saldırı sonucunda ise 1 peşmergenin öldüğü, 3 peşmergenin yaralandığı belirtilmişti.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.